Agricultural Education & FFA Districts

     

District 1 (16 Schools)

Auburn

Conestoga

Falls City

Freeman

HTRS (Humboldt)

Johnson Brock

Johnson County Central

Lewiston Consolidated

Nebraska City

Norris

Palmyra

Pawnee City

Plattsmouth

Sterling

Syracuse-Dunbar-Avoca

The Career Academy (Lincoln P.S.)

District 2 (15 Schools)

Ashland-Greenwood

Bishop Neumann (Wahoo)

Central

Cross County

David City

East Butler

Howells-Dodge Consolidated

Humphrey

Lakeview

Leigh

Newman Grove

Osceola

Schuyler Central

Shelby-Rising City

Waverly


District 3 (14 Schools)

Arlington

Blair

Logan View

Lyons-Decatur Northeast

Mead

North Bend

Oakland-Craig

Omaha Bryan

Pender

Scribner-Snyder

Tekamah-Herman

Wayne

West Point

Wisner-Pilger

District 4 (16 Schools)

Allen

Bloomfield

Creighton

Crofton

Emerson-Hubbard

Hartington Newcastle

Laurel-Concord-Coleridge

Madison

Norfolk

Osmond

Pierce

Plainview

Randolph

Santee

Stanton

Verdigre

District 5 (16 Schools)

Bruning-Davenport

Centennial

Crete

Deshler

Diller-Odell

Fairbury

Fillmore Central

Friend

McCool Junction

Meridian

Milford

Seward

Thayer Central

Tri County

Wilber-Clatonia

York

District 6 (16 Schools)

Adams Central

Alma

Axtell

Blue Hill

Elm Creek

Franklin

Holdrege

Kearney

Lawrence-Nelson

Red Cloud

Sandy Creek

Shickley

Silver Lake

Superior

Sutton

Wilcox-Hildreth

 

District 7 (14 Schools)

Aurora

Boone Central

Central City

Doniphan-Trumbull

Fullerton

Hampton

Heartland

High Plains

Northwest

Palmer

Riverside

St. Edward

St. Paul

Twin River

District 8 (16 Schools)

Amherst

Anselmo-Merna

Ansley

Arcadia

Broken Bow

Callaway

Central Valley

Centura

Elba

Litchfield

Loup City

Overton

Ravenna

Shelton

Sumner-Eddyville-Miller (SEM)

Wood River

District 9 (17 Schools)

Arthur County

Cody-Kilgore

Gothenburg

Hyannis

McPherson County

Mullen

North Platte

Ogallala

Paxton

Perkins County

Sandhills

South Platte

Stapleton

Sutherland

Thedford

Valentine

Wallace

District 10 (16 Schools)

Ainsworth

Boyd County

Burwell

Chambers

Elgin

Elkhorn Valley

Keya Paha County

Loup County

Neligh-Oakdale

O’Neill

Ord

Rock County

Sargent

Stuart

West Holt

Wheeler Central

District 11 (17 Schools)

Arapahoe/Holbrook

Bertrand-Loomis (BerMis)

Cambridge

Chase County (Imperial)

Cozad

Dundy County-Stratton

Elwood

Eustis-Farnam

Hayes Center

Hitchcock County

Lexington

Maywood

McCook

Medicine Valley

Southern Valley

Southwest

Wauneta-Palisade

District 12 (16 Schools)

Alliance

Banner County

Bayard

Bridgeport

Chadron

Crawford

Creek Valley

Garden County

Gordon-Rushville

Hemingford

Kimball

Leyton

Minatare

Morrill-Mitchell

Scottsbluff

Sioux County

 

View "Old" Districts